peruwiańskich linii lotniczych, który rozpadał się nad amazońską dżunglą w Peru. Juliana spadała w przypięta do fotelu z wysokości 3 km.Kiedy dziewczyna ocknęła się w dżungli z uszkodzeniem ścięgien nogi , przedzierała się przez 10 dni jedząc cukierki znalezione w kieszeni lotniczego fotela i pijąc wodę z rzek. Głodna, wyczerpana wędrowała aż zauważyła łódź przy brzegu i szałas do którego zdołała się doczołgać, co ją ocaliło. Dzień później odnaleźli ją robotnicy leśni i odwieźli łodzią do osady, z której trafiła do szpitala i spędziła w nim miesiąc.Swoją historię opisała w swojej książce pt KIEDY SPADŁAM Z NIEBA.
Monday, 30 March 2015
Ocalona z katastrofy lotniczej w Peru
Thursday, 26 March 2015
Pomniki polskie w Budapeszcie
23 marca jest oficjalnie ustanowionym dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia. Słowa XIX-wiecznego działacza politycznego pokazują więź jaka łączy Polaków i Węgrów. Przez wieki oba narody łączyły koligacje królewskich rodów, walka o wspólne ideały, opór wobec totalitarnej władzy.
W ramach tego dnia (już 21 marca) zorganizowana została wycieczka pod hasłem zwiedzania polskich pomników w Budapeszcie. Jest ich trochę :) Przedstawię tu kilka najważniejszych.
Zacznijmy od pomnika Józefa Wysockiego znajdującego się tuż przed Muzeum Narodowym.
Józef Wysocki latach 1848-1849 dowodził utworzonym przez siebie Legionem Polskim na Węgrzech. Oddział liczył prawie 3 tys. żołnierzy, walczył do końca powstania i wyróżnił się w wielu trudnych bojach, m.in. pod Szolnokiem, Vac, Nagy-Szarlo.
Po krótkim spacerze zobaczyliśmy tablicę poświęconą Józsefowi Antallowi (polityk, społecznik, doktor praw)-nazywano go "Ojczulkiem Polaków". Razem z niżej wspomnianym Henrykiem Sławikiem są uznawani za bohaterów trzech narodów - polskiego, węgierskiego i żydowskiego, ale przez wiele lat ich dokonania były zapomniane.
Kolejna tablica powstała ku pamięci Henryka Sławika. Henryk Sławik był polskim dziennikarzem, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, w czasie wojny jeden z organizatorów pomocy polskim uchodźcom (w tym Żydom), którzy znaleźli się na Węgrzech.Razem ze wspomnianym powyżej Jozsefem Antallem organizował pomoc dla internowanych wojskowych i dla uchodźców cywilnych, pomagał w wyjazdach na Zachód, we współpracy z delegatem węgierskiego rządu Józsefem Antallem wystawiał uchodźcom dokumenty, które wielu z nich – zwłaszcza uciekającym z Polski Żydom– uratowały życie.
W październiku 1939 r. los zetknął go z Antallem - Jako wyższy urzędnik w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Królestwa Węgier został on we wrześniu 1939 r. delegowany do zorganizowania opieki nad polskimi uchodźcami, których Węgrzy przyjęli bardzo serdecznie.
Podczas wizyty Antalla w obozie w Helembie Sławik zabrał głos i powiedział, że jeszcze kilka miesięcy pobytu, a wszyscy rozleniwią się i rozpiją, bo gospodarze węgierscy są tacy gościnni.
Pomnik Męczenników Katynia
poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej położony w III Dzielnicy przy Skwerze Męczenników Katynia u zbiegu ulic: Nagyszombat, Szőlő i Bécsi. Odsłonięcie pomnika Męczenników Katynia z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego planowano na kwiecień 2010 roku, dokładnie w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jednak na skutek katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem do tego nie doszło.
Pomnik odsłonięto 8 kwietnia 2011 roku przez prezydentów Węgier i Polski: Pala Schmitta i Bronisława Komorowskiego. Obok pomnika posadzono dwa Dęby Pamięci upamiętniające węgierskie ofiary ludobójstwa w Katyniu: Aladara Emanuela Korompaya i Oskara Rudolfa Kühnela.


Na nabrzeżu Dunaju stoi pomnik Józefa Bema.
Józef Bem to polski generał, artylerzysta, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, feldmarszałek armii tureckiej, naczelny wódz powstania węgierskiego 1848-1849.Pomnik Bema w budziańskiej części Budapesztu jest tradycyjnym miejscem manifestacji przyjaźni polsko-węgierskiej. W październiku 1956 roku manifestowali tu solidarność z Polakami Węgrzy, na wezwanie studentów, i można powiedzieć, że tu rozpoczęła się rewolucja 1956 roku. 10.04 - na wieść o katastrofie smoleńskiej tu również młodzi ludzie zgromadzili się, aby zapalić świece, przeczytać listę ofiar i uczcić ich pamięć.
Na nabrzeżu Dunaju stoi pomnik Józefa Bema.
Józef Bem to polski generał, artylerzysta, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, feldmarszałek armii tureckiej, naczelny wódz powstania węgierskiego 1848-1849.Pomnik Bema w budziańskiej części Budapesztu jest tradycyjnym miejscem manifestacji przyjaźni polsko-węgierskiej. W październiku 1956 roku manifestowali tu solidarność z Polakami Węgrzy, na wezwanie studentów, i można powiedzieć, że tu rozpoczęła się rewolucja 1956 roku. 10.04 - na wieść o katastrofie smoleńskiej tu również młodzi ludzie zgromadzili się, aby zapalić świece, przeczytać listę ofiar i uczcić ich pamięć.
Niedaleko pomnika Bema ujrzeliśmy Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl Nazwa polskiego miasta Przemyśl jest chyba najbardziej rozpoznawalną polską nazwą geograficzną na Węgrzech, kojarząc się jednoznacznie z obroną Twierdzy Przemyśl w okresie I wojny światowej. Węgrom Przemyśl kojarzy się przede wszystkim z pomnikiem ofiar oblężenia miasta. Obrona Przemyśla była dla Węgrów symboliczną, a zarazem najbardziej dramatyczną pod względem ilości ofiar bitwą Wielkiej Wojny. Napis na marmurowej tablicy na pomniku w polskim tłumaczeniu brzmi: Ten pomnik został postawiony ku pamięci węgierskich rodaków bohatersko poległych w Twierdzy Przemyśl przez obywateli i przy pomocy władz stolicy. "Walczyliście jak lwy" w bramie Węgier. Niech ten czyn zostanie zapamiętany na wieki.
I na koniec mural przyjaźni polsko-węgierskiej, który przedstawia zrośnięte dęby i cytat z Worcella
Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia.
Mural powstał na ulicy Klauzála na odcinku placem Klauzála a ulicą Wesselényi z okazji 75-tych urodzin Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Wednesday, 18 March 2015
Witamy!
Cześć Podróżnicy!!!!
Jesteśmy dwiema zapalonymi podróżniczkami. Spotkałyśmy się na Węgrzech, gdzie obie mieszkałyśmy od około roku. Tu też połączyła nas wspólna pasja do podróży. Podróżujemy tanio i spontanicznie.
Blog ten stworzyłyśmy z myślą o tym, by podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami. Byłyśmy w wielu krajach , a do kilku udało nam się dotrzeć razem. W blogu będziemy starać się odtwarzać nasze wspomnienia z podróży bliskich i dalekich tych starszych (nawet z czasów liceum) jak i najnowszych.Na dobry początek o naszej wyprawie do Peru.
W zakładkach Życie na Węgrzech i Życie w Hiszpanii będziemy opisywać ciekawe rzeczy, które są, dzieją się w tych krajach.Będzie też obrazkowy mini kurs węgierskiego :)
W zakładce Takie Tam jakieś zabawne rzeczy niekoniecznie związane z podróżami.
Zachęcimy też do współpracy, ale o tym w zakładce Planer podróży.
Nieważne kiedy, nieważne dokąd, plecak na plecy i w drogę! :)
Milena i Ania
4cheaptrip@gmail.com
PS: A tu byłyśmy:
Izrael
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Francja
Holandia
Niemcy
Włochy
Słowenia
Czarnogóra
Chorwacja
Czechy
Słowacja
Anglia
Norwegia
Szwecja
Ukraina
Bułgaria
Szwajcaria
Austria
Monako
Serbia
Grecja
Węgry
Polska
Belgia
Rumunia
Portugalia
Subscribe to:
Posts (Atom)