Monday, 30 March 2015

Ocalona z katastrofy lotniczej w Peru



W katastrofach lotniczych ginie bardzo dużo ludzi, rzadko się zdarza, że ktoś przeżywa.To jednak zdarzyło się nastoletniej Julianie Koepcke. 24 grudnia 1971 leciała samolotem
peruwiańskich linii lotniczych, który rozpadał się nad amazońską dżunglą w Peru. Juliana spadała w przypięta do fotelu z wysokości 3 km.Kiedy dziewczyna ocknęła się w dżungli z uszkodzeniem ścięgien nogi , przedzierała się przez 10 dni jedząc cukierki znalezione w kieszeni lotniczego fotela i pijąc wodę z rzek. Głodna, wyczerpana wędrowała aż zauważyła łódź przy brzegu i szałas do którego zdołała się doczołgać, co ją ocaliło. Dzień później  odnaleźli ją robotnicy leśni i odwieźli łodzią do osady, z której trafiła do szpitala i spędziła w nim miesiąc.Swoją historię opisała w swojej książce pt KIEDY SPADŁAM Z NIEBA.

Thursday, 26 March 2015

Pomniki polskie w Budapeszcie

23 marca jest oficjalnie ustanowionym dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia. Słowa XIX-wiecznego działacza politycznego pokazują więź jaka łączy Polaków i Węgrów. Przez wieki oba narody łączyły koligacje królewskich rodów, walka o wspólne ideały, opór wobec totalitarnej władzy. W ramach tego dnia (już 21 marca) zorganizowana została wycieczka pod hasłem zwiedzania polskich pomników w Budapeszcie. Jest ich trochę :) Przedstawię tu kilka najważniejszych.

Zacznijmy od pomnika Józefa Wysockiego znajdującego się tuż przed Muzeum Narodowym. Józef Wysocki latach 1848-1849 dowodził utworzonym przez siebie Legionem Polskim na Węgrzech. Oddział liczył prawie 3 tys. żołnierzy, walczył do końca powstania i wyróżnił się w wielu trudnych bojach, m.in. pod Szolnokiem, Vac, Nagy-Szarlo.



Po krótkim spacerze zobaczyliśmy tablicę poświęconą Józsefowi Antallowi (polityk, społecznik, doktor praw)-nazywano go "Ojczulkiem Polaków". Razem z niżej wspomnianym  Henrykiem Sławikiem są uznawani za bohaterów trzech narodów - polskiego, węgierskiego i żydowskiego, ale przez wiele lat ich dokonania były zapomniane.


Kolejna tablica powstała ku pamięci Henryka Sławika. Henryk Sławik był polskim dziennikarzem, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, w czasie wojny jeden z organizatorów pomocy polskim uchodźcom (w tym Żydom), którzy znaleźli się na Węgrzech.Razem ze wspomnianym powyżej Jozsefem Antallem organizował pomoc dla internowanych wojskowych i dla uchodźców cywilnych, pomagał w wyjazdach na Zachód, we współpracy z delegatem węgierskiego rządu Józsefem Antallem wystawiał uchodźcom dokumenty, które wielu z nich – zwłaszcza uciekającym z Polski Żydom– uratowały życie.
W październiku 1939 r. los zetknął go z Antallem - Jako wyższy urzędnik w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Królestwa Węgier został on we wrześniu 1939 r. delegowany do zorganizowania opieki nad polskimi uchodźcami, których Węgrzy przyjęli bardzo serdecznie. Podczas wizyty Antalla w obozie w Helembie Sławik zabrał głos i powiedział, że jeszcze kilka miesięcy pobytu, a wszyscy rozleniwią się i rozpiją, bo gospodarze węgierscy są tacy gościnni.


Pomnik Męczenników Katynia poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej położony w III Dzielnicy przy Skwerze Męczenników Katynia u zbiegu ulic: Nagyszombat, Szőlő i Bécsi. Odsłonięcie pomnika Męczenników Katynia z udziałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego planowano na kwiecień 2010 roku, dokładnie w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jednak na skutek katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem do tego nie doszło. Pomnik odsłonięto 8 kwietnia 2011 roku przez prezydentów Węgier i Polski: Pala Schmitta i Bronisława Komorowskiego. Obok pomnika posadzono dwa Dęby Pamięci upamiętniające węgierskie ofiary ludobójstwa w Katyniu: Aladara Emanuela Korompaya i Oskara Rudolfa Kühnela. 

































Na nabrzeżu Dunaju stoi pomnik Józefa Bema.





Józef Bem to polski generał, artylerzysta, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, feldmarszałek armii tureckiej, naczelny wódz powstania węgierskiego 1848-1849.Pomnik Bema w budziańskiej części Budapesztu jest tradycyjnym miejscem manifestacji przyjaźni polsko-węgierskiej. W październiku 1956 roku manifestowali tu solidarność z Polakami Węgrzy, na wezwanie studentów, i można powiedzieć, że tu rozpoczęła się rewolucja 1956 roku. 10.04 - na wieść o katastrofie smoleńskiej tu również młodzi ludzie zgromadzili się, aby zapalić świece, przeczytać listę ofiar i uczcić ich pamięć. 
Niedaleko pomnika Bema ujrzeliśmy Pomnik Obrońców Twierdzy Przemyśl Nazwa polskiego miasta Przemyśl jest chyba najbardziej rozpoznawalną polską nazwą geograficzną na Węgrzech, kojarząc się jednoznacznie z obroną Twierdzy Przemyśl w okresie I wojny światowej. Węgrom Przemyśl kojarzy się przede wszystkim z pomnikiem ofiar oblężenia miasta. Obrona Przemyśla była dla Węgrów symboliczną, a zarazem najbardziej dramatyczną pod względem ilości ofiar bitwą Wielkiej Wojny. Napis na marmurowej tablicy na pomniku w polskim tłumaczeniu brzmi: Ten pomnik został postawiony ku pamięci węgierskich rodaków bohatersko poległych w Twierdzy Przemyśl przez obywateli i przy pomocy władz stolicy. "Walczyliście jak lwy" w bramie Węgier. Niech ten czyn zostanie zapamiętany na wieki. 



I na koniec mural przyjaźni polsko-węgierskiej, który przedstawia zrośnięte dęby i cytat z Worcella Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia. Mural powstał na ulicy Klauzála na odcinku placem Klauzála a ulicą Wesselényi z okazji 75-tych urodzin Instytutu Polskiego w Budapeszcie.



Wednesday, 18 March 2015

Witamy!

Cześć Podróżnicy!!!! 




Jesteśmy dwiema zapalonymi podróżniczkami. Spotkałyśmy się na Węgrzech, gdzie obie mieszkałyśmy od około roku. Tu też połączyła nas wspólna pasja do podróży. Podróżujemy tanio i spontanicznie. 
Blog ten stworzyłyśmy z myślą o tym, by podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami. Byłyśmy w wielu krajach , a do  kilku udało nam się dotrzeć razem. W blogu będziemy starać się odtwarzać nasze wspomnienia z podróży bliskich i dalekich tych starszych (nawet z czasów liceum) jak i najnowszych.Na dobry początek o naszej wyprawie do Peru.
W zakładkach Życie na Węgrzech i Życie w Hiszpanii będziemy opisywać ciekawe rzeczy, które są, dzieją się w tych krajach.Będzie też obrazkowy mini kurs węgierskiego :)
W zakładce Takie Tam jakieś zabawne rzeczy niekoniecznie związane z podróżami.
Zachęcimy też do współpracy, ale o tym w zakładce Planer podróży.
Nieważne kiedy, nieważne dokąd, plecak na plecy i w drogę! :)

Milena i Ania 



4cheaptrip@gmail.com


PS: A tu byłyśmy:

Izrael
Hiszpania
Tunezja
Turcja
Francja
Holandia
Niemcy
Włochy
Słowenia
Czarnogóra
Chorwacja
Czechy
Słowacja
Anglia
Norwegia
Szwecja
Ukraina
Bułgaria
Szwajcaria
Austria
Monako
Serbia
Grecja
Węgry
Polska
Belgia
Rumunia 
Portugalia